W oczekiwaniu na kolejne miejsca w rankingu domów złych, gdzie jak przypominamy głównym kryterium oceny jest suma, a czasami nawet iloczyn, sławy i zła, proponujemy wszystkim czytelnikom i oglądaczom, architektom, architektkom oraz wszystkim pozostałym odpowiedzenie na pytanie:
Kto zaprojektował budynki na zdjęciach ?
Dodamy, że autorami są świetnie zapowiadający się, co widać na obrazkach, twórcy. Wydaje nam się, że wszystkich powinniście znać.
Rozwiązanie w czwartek. Dla zwycięzcy nagroda.
1. ?
2. ?
3. ?
4. ?
5. ?
Rozwiązanie quizu:
1. Charles-Edouard Jeanneret czyli późniejszy Le Corbusier 1912, La Maison Blanche, La Chaux-de-Fonds.
2. Mies van der Rohe, 1907, Riehl House, Poczdam.
3. Walter Gropius i Adolf Meyer, 1922, Sommerfeld House, Berlin.
4. Mies van der Rohe, 1924, Villa Mosler, Poczdam.
5. Frank O'Gehry, 1965, Danziger Studio and Residence, Los Angeles.
Wszyscy panowie to niekwestionowane gwiazdy współczesnej architektury. Trzej z nich to niemal rówieśnicy, urodzeni w osiemdziesiątych latach XIX wieku. Poznali się w biurze Petera Behrensa, gdzie Walter Gropius w 1908 r otrzymał posadę asystenta. W 1910r. założył własne biuro. Jego słynną fabrykę obuwia Fagus w Alfeld ( 1911r., proj. z Adolfem Meyerem), przełomowy, modernistyczny kompleks wpisano 100 lat później na listę dziedzictwa kulturowego Unesco. Gropius w 1919 roku został pierwszym dyrektorem stworzonej przez siebie słynnej szkoły rzemiosła, sztuki użytkowej i architektury Bauhaus.
A jednak w 1922r. powstaje Sommerfeld House. Dom bez wątpienia tradycyjny o klasycznej kompozycji elewacji i zaskakujących bogactwem detalu wspaniałych wnętrzach. Spójrzmy jak prezentuje się na innych fotografiach.![]() |
Sommerfeld House https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/b9/fc/62/b9fc62c66ac49ee29869122de2901f5d.jpg |
![]() |
Sommerfeld House https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/c8/d6/6a/c8d66a27493fc4675c6054dbd357f74f.jpg |
![]() |
Riehl House, proj. Mies van der Rohe http://arch-grafika.ru/_nw/15/09403148.jpg |
Dwudziestojednoletni, młodziutki Ludwik projektuje Riehl House w Poczdamie. Jest to prosta lecz o ładnych proporcjach, tradycyjna willa z okiennicami, położona na stoku.
Cztery lata później, w 1911 r. projektuje jeszcze bardziej malowniczy dom, dom Hugo Perlsa w Zehlendorfie ( obecnie dzielnica Berlina). Motyw zielonych okiennic zostaje, dach jednak i bryła są zdecydowanie bardziej rozrzeźbione.
![]() |
Dom Hugo Perlsa w Zehlendorfie. Proj. Mies van der Rohe http://www.ncmodernist.org/vander56.jpg |
![]() |
Villa Mosler https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/424066_10150661523550379_241045345_n.jpg?oh=e7dc35c383ed0bf576a78bc31e2d4f83&oe=57B72A4A |
![]() |
Ceglana willa Ericha Wolfa w Gubinie http://gubin.fotopolska.eu/foto/699/699591.jpg |
Przejdźmy do największej gwiazdy - Le Corbusier. Charles-Édouard Jeanneret zaprojektował Maison blanche w wieku 25 lat. Dom był przeznaczony pierwotnie dla jego rodziców. Była to pierwsza realizacja architekta po założeniu własnego biura. Rodzina Jeanneret opuściła dom w 1919r. Od 2005 roku jest udostępniony dla zwiedzających.
![]() |
Maison blanche http://image.mabulle.com/v/vi/vins-confederes.mabulle.com/le_corbusier/clavecinlouisdenis1658049.jpg |
Frank O'Gehry znalazł się w tym zestawieniu odrobinę z przekory.
Architekt znany z niepokojących, chaotycznych, dekonstruktywistycznych brył, rakotworów, projektuje też, jeśli ma ochotę, zgoła odmienne projekty. Dwie betonowe płaszczyzny widoczne od strony ulicy. Majaczy się wprawdzie za drzewem jakieś okno. Lecz ten dom z pewnością nie zachęca do przystanięcia i wpatrywania się w fasadę. Kto mieszka w domu? Nie wiemy ale nie są to z pewnością protestanci, którym możemy do woli zaglądać w duże, przezroczyste okna.![]() |
Danziger Studio and Residence, Los Angeles proj. Frank O'Gehry, 1965r. https://www.laconservancy.org/sites/default/files/styles/hero_partial/public/images/heroes/danziger_DevriRichmond.jpg?itok=kGZ0lgou |
Autorzy:
Joanna Raczko-Kokoszkiewicz
Marcin Kokoszkiewicz
śliczne!
OdpowiedzUsuń(wiem, ale oszukiwałam)
UsuńCzyli ?
Usuń1.......
2....
nie mam sumienia, bo posłużyłam się wyszukiwarką grafiki - sama nie wiedziałam, ale nie chcę innym psuć zabawy. ale zestawienie wyśmienite:)
UsuńNo ale proszę państwa! O czym to świadczy? Komu to służy? Kto za tym wszystkim stoi?
OdpowiedzUsuńNo, trochę tak trudno krytykować prawdziwe gwiazdy modernizmu. Szczególnie trudno kiedy się niemal całe dotychczasowe zawodowe życie spędziło jednak w jakimś podziwie dla tych gwiazd. Wydaje się jednak, że trzej panowie moderniści w młodości pełni byli świeżości, wdzięku, chęci upiększania świata a z czasem stwardnieli, skostnieli w swych bezkompromisowych, modernistycznych ideałach. Ciekawi mnie np. co sami myśleli pod koniec życia o swoich wczesnych projektach.
OdpowiedzUsuńmnie osobiście, jako "wychowanej" na rodzimych prawie-że-gwiazdach architektury tamtych czasów (Kraków Szyszko-Bohusza pozdrawia), takie wycieczki architektów w rozmaitych kierunkach nie tyle zaskakują, co czynią ich ouvre bliższym temu, co znam z doświadczenia. nie wiem, na ile stanowi to wgląd w istotę ich twórczości, ale wytwarza miłe uczucia do prywatnego użytku:)
OdpowiedzUsuńps. nie wiem kto zaprojektował przycisk "wyloguj się" w miejscu które intuicyjnie naciska się kiedy chce się coś opublikować, ale już dwa razy wywaliło mi gramatycznie poprawny komentarz i zostają tylko krzaki, które odtwarzają pierwotny zamysł, ale zapominają o powtórzeniach i końcówkach.
Tak, bardzo dużo zależy od kolegów i tego jak wypadamy na ich tle. Ale pytanie jest takie, czy jest możliwa przemiana w drugą stronę. To znaczy: szkoły architektoniczne produkują twórców ociosanych w zredukowane sześciany, jak kombajn słomiane snopki, takich np. jak ja, i czy możliwa jest po tym zrobienie czegoś zwyczajnego, normalnego, bezpretensjonalnego, wrażliwego, no chociażby takiego jak Corbusier zrobił dla mamusi, z jakimś kwiatowym ogródkiem i ławeczką.
OdpowiedzUsuńNiektórzy twardnieją. Ale chyba bardziej ludzcy są ci, którzy miękną.
Usuń